wtorek, 31 maja 2016

Bitwa pod Małogoszczą i przygotowania do wyjazdu.


31 maja 2016 r.
Decyzja Aleksa sprawiła wszystkim paniom zawód. Były rozczarowane, że nie będzie uroczystego ślubu i hucznego wesela. Ciotka Maria narzekała, że zgromadzone na ten cel zapasy żywności ulegną zepsuciu. Nina zaproponowała, żeby Maciek całą żywność zawiózł do leśnego obozu, bo tam nic się nie zmarnuje. Jedna Emilka zachowała pogodę ducha.
- Niechże mamusia nie płacze. - pocieszała przyszłą teściową. - Wesele to tylko forma, bez której możemy się obejść. Jestem szczęśliwa, że Pan Bóg pozwoli mi połączyć się z Januszem. Myślę o tych tysiącach polskich dziewcząt, które utraciły swoich ukochanych i nawet nie wiedzą, gdzie spoczywają ich zwłoki.- 
A. Grottger. Wdowa.
Emilka miała racje. Mnóstwo kobiet do końca życia zachowało żałobę, opłakując poległych.
Druga połowa lutego okazała się dla powstańców feralnym okresem. W bitwach poległo wielu żołnierzy. Poszły w rozsypkę partie dowodzone przez Neczaja i Bogdanowicza w lubelskim. Zaledwie ludzie zdołali otrząsnąć się z przygnębienia, jak grom z jasnego nieba spadła na nich spóźniona wiadomość o bitwie pod Małogoszczą. Tę straszną nowinę przywiózł do Makowa Jaś, przyjechawszy po ubranie ślubne, które matka przezornie zabrała z Warszawy. Był dobrze poinformowany i przedstawił ze szczegółami bitwę, jedną z najbardziej krwawych w dziejach powstania.
Langiewicz tak sprytnie wymykał się z zastawionych na niego pułapek, że idący jego śladem Czengiery po prostu go zgubił. Tymczasem generał wykonał śmiały manewr, omijając Kielce i podążył ku Małogoszczy, łącząc się po drodze z dużą partią pułkownika Jeziorańskiego. Razem stanowili już małą armię, liczącą około dwóch tysięcy pięciuset powstańców: piechoty i kawalerii oraz kosynierów. Niestety, powstańcom zabrakło artylerii rozstrzygającej o losach bitew. Takiej ilości wojska nie dało się ukryć i na spotkanie Polaków wyruszyły trzy kolumny rosyjskie w sile dwóch tysięcy żołnierzy: dragonów, kozaków i piechoty, a także baterii armat. Siły przeciwników były więc mniej więcej równe. Poszczególnymi kolumnami rosyjskimi dowodzili pułkownicy Czengiery, Gołubow i Dobrowolski, Polak w służbie cara. Langiewicz był zbyt pewny siebie i jak zwykle, zaniedbał obowiązku czujności. Rosjanie zaskoczyli powstańców w niesprzyjających warunkach. Rozgorzała bitwa, trwająca pięć godzin. W zaciętych walkach obie strony ponosiły ciężkie straty w zabitych i rannych. Jednakże Rosjanie posiadali lepsze uzbrojenie i potrafili tę przewagę wykorzystać.
Bitwa pod Małogoszczą.
 Kawaleria polska w szaleńczych atakach szarżowała nanieprzyjaciela, osłaniając wycofujące się oddziały powstańcze.                      
 Była to szarża godna szwoleżerów spod Somosierry. Jazda polska okryła się pod Małogoszczą nieśmiertelną chwałą. Połowa jeźdźców i koni padła. Młody dowódca rotmistrz Jaszowski poległ śmiercią bohatera, osierocając młodziutką żonę. Ale ofiara ich krwi nie była daremna. Zdołali powstrzymać natarcie i ocalić wycofujących się powstańców. Po bohatersku walczyli także kosynierzy, atakujący nieprzyjaciela z furią i pogardą śmierci. Pod morderczym ogniem dział i piechoty, zaścielili pola poległymi i rannymi. Wielu dostało się do niewoli i użyźniło ziemię Sybiru swoimi ciałami.
Małogoszcz
Na drodze wycofujących się żołnierzy, stanęła rzeczka Łosośna, rwąca i głęboka. Armaty i salwy piechoty próbowały zamknąć tę drogę Polakom, zasypując rzeczkę huraganowym ogniem. Pułkownik Czachowski z największym trudem powstrzymywał nacierającą piechotę rosyjską. Nad głowami powstańców rwały się pociski, raniąc i zabijając. Oddziały zatrzymały się na brzegu rzeczki, patrząc z przerażeniem w jej spienione fale. Jeszcze chwila i ogień zaporowy zamknie tę ostatnią drogę ucieczki. Z tłumu ogarniętych paniką żołnierzy, wysunęła się drobna postać. Młody powstaniec, podniósł leżący na ziemi porzucony karabin i odważnie wszedł do rzeki. Macając karabinem głębokość wody, ostrożnie posuwał się naprzód, brnąc po szyję w lodowatych nurtach. Jego śladem rzucili się powstańcy i w ostatniej chwili przeszli Łosośnę. Zaraz potem ogień armatni i karabinowy zamknął przejście, zasypując rzekę żelazem. W powstałym zamieszaniu, mało kto zauważył, że tym odważnym żołnierzykiem była dziewczyna, panna Pustowójtówna.
Anna Henryka Pustowójtówna.
 Słuchającej z zapartym tchem Ninie, przypomniały się jej czarne ogniste oczy i dziewczęcy uśmiech. Na jednym z wozów taborowych, znaleziono straszliwie zmasakrowane ciało kobiety, z kosą zaciśniętą w dłoni. Były to zwłoki panny Zofii Dobronoki, Rosjanki, córki komisarza policji z Warszawy. W partii Langiewicza pielęgnowała rannych i poległa śmiercią żołnierza, broniąc się do ostatniej chwili.
- Wyobrażam sobie, jakie konsekwencje poniesie jej ojciec. - westchnęła Nina. - A co z Małogoszczą?
- Niemal całkowicie zniszczona. - odrzekł Jaś. - Została zbombardowana z armat i spłonęła. Rosjanie, rozwścieczeni dużymi stratami i oporem powstańców, rzucili się na bezbronnych mieszkańców, mordując każdego, kto wpadł im w ręce. Kozacy gonili uciekające kobiety i w galopie przebijali je pikami. Cholerne dranie! - warknął, zapominając o dobrym wychowaniu.
- Boże, bądź miłościw duszom poległych bohaterów. - szepnęła pani Salomea, splatając drżące dłonie.
- To wasza wina! - wybuchła Nina i z ogniem w oczach zwróciła się ku Jasiowi.- Przez wasz bezmyślny pomysł wzniecenia powstania, giną niewinni ludzie, płoną miasta. Niech wasz Rząd diabli porwą! - dokończyła z pasją.
- Nino! - panna Lutówna popatrzyła na nią ze zgorszeniem.
- Twój mąż również jest powstańcem. - stwierdziła z naciskiem Emilka.
Kwatera poległych powstańców w Małogoszczy
 Przez krótką chwilę Nina stała wyprostowana, z zaciśniętymi pięściami, mierząc ich wściekłym wzrokiem. Miała dziką ochotę wykrzyczeć im w twarze swój bezsilny gniew i równie bezsilną rozpacz. Jednak w porę zdołała się opanować i usiadła.
- Przepraszam, uniosłam się niepotrzebnie. Jasiu, opowiadaj. A jaki był los rannych ?
Jaś z ponurą miną potrząsnął głową. Myszkujący po bitwie kozacy, dobijali rannych powstańców na polu bitwy, obdzierając ich z odzieży i pozostawiając krukom na żer. Ranni, nie zauważeni przez kozaków, konali długie godziny, bez wody i nadziei na ratunek. Byli przecież tylko buntownikami wyjętymi spod prawa.
- Cóż, spełnili swój żołnierski obowiązek i ich los się rozstrzygnął.- Nina uśmiechnęła się z goryczą, tłumiąc chęć do płaczu. - Umierający, nie byli już nikomu potrzebni. Mówi się, że słodko i zaszczytnie jest umierać za ojczyznę. Ale śmierć tych biedaków nie była ani słodka, ani zaszczytna. Była potworna! I niepotrzebna.... - głos się jej załamał i prędko zasłoniła sobie dłonią usta, żeby nie wybuchnąć głośnym płaczem. -
Pomnik na grobie rotmistrza Jaszowskiego.
 Emilka ujęła rękę Jasia i ścisnęła ją z całej siły. Pani Salomea i Mira siedziały w milczeniu, że spuszczonymi nisko głowami.
Bitwa pod Małogoszczą miała miejsce 23 lutego, ale wiadomość o niej dotarła w świętokrzyskie z kilkudniowym opóźnieniem, z powodu złego przepływu informacji. Ludzie zareagowali różnie. Jedni przeklinali Langiewicza i życzyli mu kuli, inni wstępowali do tworzących się, nowych oddziałów powstańczych, aby pomścić śmierć krewnych. U jednych i drugich determinacja była jednakowo silna. W kościołach odbywały się nocami żałobne nabożeństwa, a czarno ubrane kobiety leżały krzyżem przed ołtarzami, modląc się za poległych i żebrząc u Boga o zmiłowanie dla wziętych do niewoli.
Małogoszcz. Śmierć Borejszy.
 Proboszcz w Sarnikach był zaziębiony i panie przez kilka dni jeździły na mszę do kościoła w Tarczku, pięknej romańskiej świątyni z XI wieku. Nina lubiła ten kościół i miejscowość. Podania mówiły, że odbyła się tu bitwa z Tatarami w 1241 roku. To wydarzenie upamiętniała mała kapliczka. W niedzielę po mszy, pani Salomea pokazała jej pewną starszą damę, której trzej synowie polegli pod Małogoszczą. Matka i synowa, będąca w zaawansowanej ciąży, co kilka godzin otrzymywały wiadomość o śmierci kolejnego syna. Ostatnią żałobną wieść przyjęła już tylko matka, bo żona najstarszego syna, dowiedziawszy się o śmierci męża, umarła przy porodzie, wydając na świat martwe dziecko. Nina z przerażeniem przypatrywała się tej polskiej Niobe1, siedzącej w ławce z kamienną twarzą, podobną do oblicza umarłej. Tylko sine wargi kobiety poruszały się w bezgłośnej modlitwie. Po nabożeństwie, wszystkie obecne w kościele panie, składały nieszczęśliwej matce kondolencje. Ale Nina do niej nie podeszła. Nie mogła, bo czuła, że żadne słowa pociechy nie przejdą jej przez usta. Dla tej kobiety nie było już pociechy. Można było tylko modlić się o jej rychłą śmierć.
"Nie rozumiem, jak ona może jeszcze żyć po tym, co ją spotkało? - myślała. - Na jej miejscu inna kobieta straciłaby rozum, lub odebrała sobie życie. A ona się modli! W jaki sposób zdołała zachować wiarę po tym, co ją spotkało? Matka Spartanka! O, nie daj Panie Boże zasłużyć sobie na tę nazwę."
Bitwa pod Małogoszczą.
 Emilka była tak przejęta strasznymi wydarzeniami, że postanowiła iść do ślubu w czarnej sukni. Zaledwie pani Salomea i Nina zdołały wyperswadować jej ten niemądry pomysł. Aleks udzielił przyszłemu nowożeńcowi kilkudniowego urlopu, a Nina, mając jeszcze w pamięci cudowne dni spędzone w leśniczówce, przygotowała gniazdko dla młodej pary na folwarku w Zameczku. Był tam wygodny dworek, stojący na skraju lasu. W przeddzień ślubu, przewieziono z pałacu trochę mebli, dywany, a pokoje udekorowano kwiatami.
Tarczek. Kościól p.w. św. Idziego z XIII w.
Obudzona w środku nocy, Nina najchętniej skuliłaby się pod ciepłą kołdrą. Ale nad nią stała Jaga, wzywając nieustępliwie do podniesienia się z łóżka. Zaraz jednak przypomniała sobie, że to dzień ślubu Jasia i na plebanii oczekuje ją mąż. Na tę okazję przygotowała piękną suknię z zielonego aksamitu lamowaną sobolami. Toaletę uszyto na zamówienie w Paryżu, jeszcze w jesieni. Kiedy Nina ją ubrała, okazało się, że suknia jest za ciasna. Ulisia pośpiesznie wypruwała zaszewki i zakładki, przesuwając haftki. Mimo to stanik był bardzo obcisły i nie można go było dopiąć. Nie było rady, należało włożyć gorset.
- Ja ci mówię, że ty się doigrasz z tą elegancją! - Jaga bez większego powodzenia próbowała przemówić jej do rozsądku. - Mężatka nie potrzebuje być modna. Złapałaś męża, to wystarczy.
- Nie sztuka złapać męża. Trzeba go jeszcze przy sobie utrzymać. - stęknęła boleśnie Nina, bo ściągnięty gorsetem brzuch, podszedł do góry i uciskał serce. Było jej duszno, a sama myśl o śniadaniu powodowała napływ śliny do ust.
- Powinnaś myśleć o dziecku. - gderała niania półgłosem.
- Nic mu nie będzie! - odburknęła Nina ze złością i odwróciwszy się, szybko podniosła flakonik i powąchała sole.
W buduarku czekały już na nią panna młoda, pani Salomea i Mira, odświętnie wystrojone. Emilka wyglądała pięknie w białej sukni z grubej satyny i w koronkowym welonie. W ramionach trzymała bukiet białych róż. Była bardzo blada i miała przymknięte powieki, lecz wydawała się zupełnie spokojna. Za to pani Salomea nie odejmowała chusteczki od oczu. Całą noc spędziła modląc się i prosząc Boga, ażeby jej dzieciom przyświecała jutrzenka swobody, a nie łuny pożarów.
- Późno już, musimy zaraz jechać. - Nina narzuciła futro na ramiona panny młodej. - O czwartej powinnyśmy już być w kościele. Emilko, masz pod spodem ciepłą bieliznę? Jest bardzo zimno.
- Tak. - Emilka uśmiechnęła się z trudem.- Zaledwie mogę się poruszać.
- Już czas! - Nina niecierpliwie spojrzała na zegar. - Ciociu, Miruniu, jesteście gotowe? Jedziemy!
Pani Salomea rozejrzała się nieprzytomnie i zaczęła biegać po pokoju, szukając czegoś na stoliczkach i na dywanie.
- Czekajcie, dzieci! - zawołała, schylając się i zaglądając pod meble. - Boże, zapomniałam Emilce włożyć pod welon złoty dukat z Matką Boską na szczęście. Ten dukat otrzymałam od swojej matki w dniu ślubu. Przekazujemy go sobie z pokolenia na pokolenie. Jezu, gdzie ja go położyłam?Kumosiu kochana, proszę przynieść szczyptę cukru i soli. No, gdzież ten dukat? Przecież go tutaj położyłam i nie ma! Co za roztargnienie. Biedna moja głowa! - roztrzęsiona i spłakana miotała się po pokoju, przewracając drobne przedmioty i wpadając w panikę.
- Na miłość boską, niech już ciocia nie szuka!- zawołała Nina. - Spóźnimy się do kościoła, a oni tam na nas czekają! W Sarnikach chłopi wstają z kurami, zobaczą naszych i nieszczęście gotowe.
Nina o mało nie wyskoczyła ze skóry ze zdenerwowania. Znała punktualność Aleksa i już wyobrażała sobie, jakim przywita ją spojrzeniem.
- Mamusiu, proszę nie przywiązywać wagi do tego drobiazgu.- powiedziała Emilka naciągając kaptur na głowę. - I bez dukata będziemy z Januszem szczęśliwi, bo się kochamy i długo czekaliśmy na siebie. No, jedźmy już.
- Zaraz córeńko! Jezus Maria, daruj mi Emilciu, ale ja naprawdę nie wiem, gdzie się ten przeklęty dukat zapodział. - lamentowała zrozpaczona pani Salomea, tracąc resztę opanowania.
Mira podała starszej pani kieliszek wina i pomogła jej się ubrać. Przed pałacem czekała już kareta i zaledwie damy wsiadły, konie ruszyły. Noc była bardzo pogodna, lecz mroźna. Drzewa, całe w śnieżnej szadzi, wyglądały jak ilustracja z bajki. Śniegu było już mało, lecz na ziemi leżał szron. Z pysków pędzących koni buchały kłęby białej pary, a szczelnie zamknięte czarne pudło karety, mknącej przez zamarłe pola, miało wygląd złowieszczy i tajemniczy. W mijanych wsiach, obudzone z nagła psy, zrywały się i ujadały. Pogrążone w myślach damy nie odzywały się do siebie. Nina była roztrzęsiona, bo nie tak wyobrażała sobie ślub Jasia. Rzuciła okiem na złoty zegareczek przypięty do paska sukni i zapukała w przednie okienko.
- Stachu, prędzej! Proszę popędzić konie . - rozkazała.
Stangret trzasnął długim batem nad grzbietami koni i mruknął półgłosem do siedzącego obok Maćka:
- Ech, te baby! Najpierw grzebią się pół nocy, a potem każą mi pędzić konie. A juści, niech se koniska nogi połamią na śliskiej drodze. Baba to zawdy baba, nawet jaśnie pani hrabina!
Maciek ściągnął gęste jasne brwi i posłał mu złe spojrzenie.
- Niech jegomość tak nie gada! - warknął ostrzegawczym tonem. - Nasza paniulka nigdy się nie spóźnia! To ino te miejskie panie cosik szukały i bez to przyjedziemy ździebko później. Oj, pan naczelnik będzie zły, bo przykazywał przyjechać nocą, a tu niedługo świtać zacznie.
W Sarnikach kościół zdawał się ciemny i pusty, tylko okno plebanii rzucało prostokąt światła na pobieloną szronem trawę. Na szczęście wieś jeszcze spała. Kiedy kareta zatrzymała się przed gankiem, w drzwiach pojawił się proboszcz.
- No, nareszcie! - zawołał zrzędliwie. - Tylko patrzeć, jak chłopi się pobudzą! Nikt was nie powinien tu widzieć.
- Mój mąż przyjechał? - spytała Nina, wyskakując z karety i śpiesznie wchodząc do sieni.
- A pewnie! Siedzi tu od dawna i zgrzyta zębami. Spóźniłyście się o półtorej godziny!
- To tylko moja wina!- powiedziała pani Salomea.- Zgubiłam gdzieś złoty dukat na szczęście i nie mogłam go odnaleźć.
- Nie wolno wierzyć w takie głupie zabobony! - rozgniewał się proboszcz. - Przez ten dukat, nie daj Panie Jezu, tutejsi chłopi mogą zobaczyć pana hrabiego, rzekomo przebywającego za granicą. Przykro mi to wyznać, ale stwierdzam, że w Sarnikach mieszkają źli ludzie.
Stroje ślubne w II poł. XIX w.
 Nie słuchając narzekań staruszka, Nina prędko weszła do saloniku. Aleks stał na środku pokoju w narzuconym na ramiona kożuszku i rozmawiał z Tadeuszem. Ogolony i zaróżowiony, wydał się jej tak piękny, jak książę z bajki. Pisnęła głośno i podbiegła do niego z wyciągniętymi ramionami. Chwycił ją pod pachy i podniósł do góry jak kociaka.
- Witaj, promyczku. - powiedział czule i pocałował ją mocno. Jego usta były twarde i gorące. Ostrożnie postawił ją na podłodze i pogłaskał jej gładki, zimny policzek - Za to spóźnienie powinnaś dostać klapsa. A teraz szybko do kościoła, bo nie mamy wiele czasu. Jasiek czeka w zakrystii. Kiedy się rozjaśni, nas już tu nie będzie.
Pochwycił ją za rękę i wyszli z plebanii. Jak zjawy przemknęli przez cmentarz. W kościele było prawie ciemno, tylko na głównym ołtarzu paliły się dwie świece. W przednich ławkach siedzieli najbliżsi sąsiedzi powiadomieni przez Ninę. Świadkami pana młodego byli Aleks i wuj Ksawery. Nina ryzykując skręcenia nogi w kostce, wdrapała się po ciemku krzywymi schodkami na chór. Za nią szła Jadwiga Wąsocka i stanąwszy przy organach, oświetliła klawiaturę świecą trzymaną w drżącej z emocji dłoni. Ciemne wnętrze świątyni wypełniła cicha muzyka. Stary organista kalikował energicznie, otwierając szeroko oczy ze zdumienia.
Romańskie wnętrze kościoła.
 W drzwiach zakrystii ukazała się panna młoda prowadzona przez Aleksa, bo państwo Maciejewscy nie mogli przybyć na ślub córki. Pan młody szedł do ołtarza z matką. Tego dnia Jaś wyglądał wspaniale, ubrany w krótki, kolisty dolman2 z białego aksamitu, podbity futrem i białą atłasową czamarę ze szkarłatnymi pętlicami. Na głowie miał futrzany kołpak z brylantowym trzęsieniem i zatkniętym sokolim piórem. U boku zwisała na jedwabnych rapciach krzywa szabla, w pochwie usianej drogimi kamieniami. Jego piękna, młodzieńcza twarz jaśniała radością.
Ciche mruczenie organów towarzyszyło słowom księdza. Migotliwe światło świec wydobywało z mroku głowy młodej pary, klęczącej na stopniach ołtarza. W tych tajemniczych światłocieniach, szczególnie uroczyście brzmiały słowa składanej przysięgi:
- ....i że cię nie opuszczę aż do śmierci!
A śmierć była tak blisko. Wystarczył oddział dragonów lub patrol kozacki, aby cały orszak weselny zawisnął na kozackich arkanach na najbliższych drzewach, a w najlepszym razie poległ w rozpaczliwej walce. Wszyscy zdawali sobie z tego sprawę i proboszcz wyraźnie się śpieszył. Ceremonia dobiegła końca. Z chóru rozległo się ciche:"Veni creator", potem Jadwiga jeszcze zaśpiewała:"Boże nasz, oto serc dwoje zdaje się na łaskę Twoją", i goście przeszli na plebanię, gdzie czekała gorąca przekąska. Do Niny podszedł Tadeusz i ucałował ją, wypytując o zdrowie. Jak zawsze, zachowywał się wobec niej opiekuńczo i po przyjacielsku.
- Podobno wybierasz się do Krakowa. Czy to aby rozsądnie w twoim stanie? - spojrzał na nią badawczo.
- Niewiele ryzykuję, a wam mogę się przydać. Cieszę się, Tadziu, że twoja rana już się goi, bo trusia zamartwia się o ciebie. Widzę, że życie obozowe ci służy, bo wyglądasz bojowo.
- A ty, kotku, jesteś coraz to ładniejsza. Ach, gdzie ja miałem oczy! - westchnął komicznie i znowu ją pocałował, tym razem w usta.
Za jego plecami stanął Jaś i z poważną miną poklepał go po ramieniu.
- No, no, kolego! Co to, zmiana warty? Nie przymilaj się do Niny i radzę ci, pilnuj Zosi . -rzekł pół żartem, pół serio.
Tadeusz spojrzał na niego i popukał się w czoło.
- Ożenił się i zaraz zgłupiał! Jasiek, zachowujesz się jak pies ogrodnika, co sam nie zje i drugiemu nie da .Nie wolno mi pocałować Niny po starej znajomości? Co w tym złego?
- Radzę ci, całuj Zosię, bo w przeciwnym razie możesz mieć niemiłą rozmowę z samym wodzem. Dobrze, że nie patrzył w tę stronę. - ostrzegł Jaś i przytulił Ninę. - Do zobaczenia, złotko!
Zarzuciła mu ramiona na szyję i mocno ucałowała.
- Misiuniu, braciszku najmilszy, z całego serca życzę wam obojgu szczęścia. - powiedziała wzruszona. Równie serdecznie pogratulowała Emilce. Młoda para, nie czekając na poczęstunek, odjechała karetą wujostwa Borutyńskich do Zameczku.
 Nina i Zosia usiadły przy swoich mężach, zagarniając ich tylko dla siebie. Proboszcz częstował gości dereniową nalewką i zapraszał do jedzenia. Pan Wąsocki opowiadał zabawne przygody, wuj Ksawery śmiał się, a raczej tylko przymuszał się do śmiechu, bo nie było mu wesoło. Wojewodzina siedząc przy drugim boku Aleksa, wpatrywała się w niego z matczyną miłością. Jedynie Dorota Biecka usiadła na uboczu, z zaciśniętymi ustami i spuszczonymi oczami. Aleks mający dobre serce, spostrzegł jej zmienioną twarz i uwolniwszy się z rąk Niny, podszedł do niej.
- Mam wyrzuty sumienia, bo zawiniłem względem pani. - odezwał się z ujmującą uprzejmością. - Małżonek pani pozostał w obozie, obejmując dowództwo, w czasie mojej nieobecności. - skłamał. - Ale prosił mnie, żebym przekazał pani pozdrowienia i ucałował rączki, co niniejszym czynię. - ujął jej bezwładnie zwieszoną rękę i złożył na niej lekki pocałunek.
Podniosła na niego małe oczy, bez wyrazu, jakby szklane.
- Dziękuję. - szepnęła. - To było bardzo miłe z pana strony. Ale ja wiem, że on po prostu nie chciał się ze mną widzieć. Mnie zresztą także wcale na tym nie zależy!.... - usta jej wykrzywiły się kurczem powstrzymywanego płaczu, więc wstała i skinąwszy wszystkim głową wyszła i odjechała.
- Szubrawiec! - mruknął przez zęby Aleks, ale nie miał czasu zastanawiać się nad Bieckim, bo zawołała go wojewodzina.
Kiedy usiadł, Nina prędko umieściła się przy nim. Stare i młode oczy patrzyły na niego z jednakową miłością, szukając na jego twarzy oznak choroby lub zmęczenia. Lecz on wyglądał czerstwo. Słońce pozłociło jego szczupłe policzki lekką opalenizną. Zmieniło się również jego zachowanie, tracąc salonową miękkość. Jeszcze nigdy mąż nie wydawał się Ninie tak męski i przystojny. Tuliła się do niego, nie wypuszczając jego ręki z dłoni. Co chwilę podnosiła ją do ust, całując i głaszcząc.
Po krótkim poczęstunku goście rozjechali się do domów. Wujostwo Borutyńscy zabrali z sobą płaczącą panią Salomeę. Nina widziała, że wuj Ksawery czuł się nieswojo w gronie powstańców, ale siedział do końca przyjęcia i żegnając się z Aleksem, obiecał mu parę mocnych koni i wóz. Jaś otrzymał od wuja w prezencie ślubnym sobolowy kołpak z drogocenną brylantową agrafą i we dworze ubierał się do ślubu. Podczas ceremonii, ciotka Maria rzewnie płakała, a żegnając się z Aleksem, uściskała go i pobłogosławiła prosząc, aby dał o sobie znać. Najwidoczniej w ostatnim czasie wujostwo bardzo się zmienili.
- Olesiu, czy zastanowiłeś się, ile potrzeba ci pieniędzy? - odezwała się wojewodzina. - Proszę, nie krępuj się i mów ile chcesz. To dla Sprawy!
- Dziękuję matce chrzestnej z całego serca. Jutro wieczorem przyjadę do Lipieńca i razem wszystko dokładnie omówimy. - odrzekł, całując jej wyschłe ręce.
- Proszę ciotuni, może ciocia mu powie.... - wtrąciła Nina i zamilkła, zgromiona ostrym spojrzeniem starej damy.
- Sama wiem, o czym mam mówić! - staruszka głośno stuknęła laską o podłogę. - Ach, smarkule.Według nich, osoba w moim wieku, jest już kompletną sklerotyczką. Jeszcze nie zramolałam, moje dziecko i nie trzeba mi o niczym przypominać . O czym to ja mówiłam? - straciła wątek i zmiażdżyła Ninę wzrokiem pełnym potępienia. - Aha, już wiem! Więc tak: Nina pojedzie do Krakowa i odda pieniądze osobie, którą ty, Olesiu, jej wskażesz. W drodze nie będzie miała większych kłopotów, bo Langiewicz daleko, a Moskale uganiają się za nim. Austriacy to ludzie kulturalni. Młoda dama w błogosławionym stanie, może ich tylko wzruszyć. - rzuciła Ninie krytyczne spojrzenie, zatrzymując wzrok na jej talii - O ile potrafią ten stan u niej dostrzec. Osobiście dopilnuję, synku, żeby jej stan byłł widoczny. Dziś twoja żona zasznurowała się gorsetem, jak na bal!                                                        
Nina poczerwieniała i zagryzła usta, udając, że nie widzi pytającego wzroku męża.
- Promyczku, czy nic ci nie dolega? - zagadnął ją dyplomatycznie, wędrując spojrzeniem po jej smukłej figurze.
Wojewodzina parsknęła szyderczo, bo nie lubiła bawić się w uprzejmości.
- Nie mówiłam tego w trosce o jej zdrowie, lecz miałam na myśli dobro waszego dziecka! - rąbnęła prosto z mostu. - Nina koniecznie pragnie być piękna, nawet kosztem zdrowia dziecka.
- Przecież ja się nie sznuruję. - oświadczyła Nina ze złością. - Przysłano mi za ciasną suknię więc....
- Mojaś ty!... - staruszka z niedowierzaniem potrząsnęła głową. - Masz tylko jedną suknię w szafie? Olesiu, nie zadbałeś o swoją żonę! Biedaczka, nie ma się w co ubrać. Na drugi raz, przyjedź, moje dziecko, w koszuli nocnej. No, mniejsza z tym. - zmieniła temat widząc, że Aleks siedzi jak na szpilkach, a Nina ma w oczach łzy wściekłości. - Mój faktor, poczciwy Aaron, podjął się przemycić kilka beczułek prochu. Ci Żydzi wszędzie mają swoich dostawców. Aaron może nawet w Krakowie nadzorować kupno broni.
- Nie zgadzam się na to. - przerwał jej Aleks stanowczo. - Za drogie pieniądze kupi mi szmelc!
- To komu to zlecisz? - wojewodzina spojrzała na niego pytająco.
Poruszył się na krześle niecierpliwie i przeciągnął dłonią po włosach. Nina znała ten jego gest. Czynił tak zawsze, kiedy był z czegoś niezadowolony.
- Od godziny usiłuję dojść do głosu. - zauważył zirytowany. - Ale jak dotąd nie udało mi się wyrazić swojej opinii.
- Ależ synku!- wojewodzina uniosła wysoko brwi. - Przecież ja się prawie wcale nie odzywam. Chciałam tylko powiedzieć.... - spojrzała mu w oczy i raptownie zamilkła. - Proszę, mów, Olesiu. - szepnęła pokornie.
- Dziękuję. W Krakowie mieszka mój dobry znajomy, pan kapitan Piotrowski. To dawny oficer, doświadczony i uczciwy. Jest żonaty z Czeszką i życzę sobie, żeby Nina u nich zamieszkała. Pani Piotrowska zaopiekuje się nią serdecznie, a on zorganizuje przerzut broni przez granicę.
- Jak to, przecież Nina... - zagalopowała się stara dama i oniemiała, zauważywszy z przerażeniem w ostatniej chwili jej rozpaczliwe znaki.
- Co Nina? O czym matka chrzestna mówi? - zdziwił się Aleks. - Przecież żona nie przetransportuje broni do kraju. Musi zostać w Krakowie aż do rozwiązania. Tymczasem ja już potrzebuję broni, bo z patykami nie poślę chłopców do walki.
Wojewodzina długo nie mogła ochłonąć ze strachu, po popełnionej gafie.
- Zamierzałam powiedzieć, synku, że Nina przedstawi panu Piotrowskiemu twoją rozpaczliwą sytuację. Oprócz gotówki, dostanie ode mnie listy zastawne i klejnoty. Och, żeby nie te moje niedołężne nogi, wybrałabym się razem z nią. - stęknęła z bólu, spoglądając na spuchnięte stopy. - Byłbyś spokojniejszy o żonę, bo pod moją opieką żaden niemądry pomysł nie wpadłby jej do głowy. Trudno, jest jeszcze młoda i niedoświadczona.
Nina przypatrywała się staruszce z milczącą pasją."Stare pudło! - pomyślała, bez odrobiny szacunku. - Sama w młodości nie była wcale świętą, a do mnie ma zawsze jakieś pretensje, nie wiadomo o co. Pan Bóg łaskaw, że nie może jechać ze mną, bo dostałabym chyba wścieklizny. O, niech się tylko stąd wyrwę, to i tak zrobię, co zechcę!"
- A co z naszymi dokumentami? - spytała pospiesznie widząc, że stara dama już otwiera usta.
- To kwestia najwyżej dwóch tygodni. - rzekł Aleks.- Dostaniecie paszporty i przepustki, ty i panna Mira, bo Jaga i chłopcy będą na twoim paszporcie, jako służba. Mamy znakomitych fachowców, umiejących idealnie podrobić każdy urzędowy dokument. Pragnę mieć więcej broni krótkiej niż karabinów.
- Dlaczego? Przecież karabin niesie dalej niż rewolwer. - zauważyła Nina rzeczowo.
- Zgadzam się z tobą, ale moi kosynierzy są na dalszy dystans bezbronni i najczęściej giną. Kosynier prócz kosy, nie zdoła dźwigać jeszcze karabinu, a rewolwer to dobra broń na bliższą odległość.
Rozmowę przerwał im proboszcz, wchodząc do saloniku z kancelarii.
- A ja mam niespodziankę dla pana naczelnika. - rzekł z tajemniczą miną, trzaskając wieczkiem tabakierki z portretem Naczelnika Kościuszki. - Jak dotąd, wasza partia nie ma własnego kapelana. Zgłosił się do mnie młody braciszek od bernardynów z Radomia. Chce do oddziału, więc poradziłem mu, aby przyłączył się do was.
- Jestem księdzu bardzo zobowiązany.- mruknął Aleks, mający uprzedzenie do młodych i pełnych zapału księży.
Proboszcz uśmiechnął się, rozumiejąc jego obiekcje.
- Za tego zakonnika, ja osobiście ręczę swoim honorem. - powiedział poważniejąc. - To wnuk mego krewnego. Dobra, stara krew. Będzie pan miał z niego pociechę,obiecuję. - energicznie zapukał w drzwi sypialni. - Frater3, wyspałeś się już? Pójdź tu do nas.
W otwartych drzwiach stanął bardzo wysoki, młody braciszek zakonny. Na jego widok Aleks odetchnął uspokojony. Protegowany proboszcza niczym nie przypominał Rafała Żabca. Mógł mieć ze dwadzieścia parę lat i był przeraźliwie brzydki. Miał płaską, mongolską twarz o lekko skośnych czarnych oczach. Szorstkie, krótko przycięte włosy, okalały ciemnym wianuszkiem jego wydłużoną czaszkę. Nina zrobiła w duchu uwagę, ze bernardyn mógł w czasie upałów używać własnych uszu zamiast wachlarza, tak były wielkie i odstające. Był bardzo chudy i niezgrabny, przypominając wyrośniętego szczeniaka skorego do figlów. Kiedy się uśmiechnął, pomiędzy mięsistymi wargami zalśniły białe jak kość słoniowa zęby i wtedy już wcale nie dostrzegało się jego brzydoty.
- Laudetur Jezus Chrystus4. - odezwał się swobodnie i podszedł do Aleksa, podając mu mocną, spracowaną rękę. - Na świecie Krzysztof Bieliński, w zgromadzeniu brat Benon. - przedstawił się krótko. - Mam nadzieję, że przydam się panu naczelnikowi. Jestem zdrowy i mam niewielkie wymagania.
- Służba w partii jest uciążliwa. - zauważył Aleks z odcieniem nieufności. - Frater w konspiracji? Po przysiędze?

- Ma się rozumieć. Przepisywaliśmy rozkazy Rządu, ale ja nie lubię papierkowej roboty i uprosiłem przeora, żeby pozwolono mi iść do oddziału. Przepraszam, przypadkiem usłyszałem, że pani hrabina wybiera się do Krakowa.
Aleks posłał proboszczowi przeciągłe i wymowne spojrzenie. Był zły, że ksiądz nie uprzedził go, iż w sąsiednim pokoju znajduje się obcy człowiek. Staruszek próbował się usprawiedliwić:
- Kiedy on spał, biedaczysko, nie chciałem go budzić. Ale braciszek może wiele pomóc panu naczelnikowi. Przewoził już broń dla oddziału pułkownika Jeziorańskiego.
- Doprawdy ? - bursztynowe oczy Aleksa wpatrywały się badawczo w zakonnika. - Frater dobrze zna Kraków?
- Jak kieszeń w habicie! Mam w mieście wielu znajomych, także w garnizonie na Wawelu, gdzie podli zaborcy urządzili sobie koszary i stajnie. Zamek królewski zamieniono w twierdzę, którą Austriacy ciągle umacniają. Przy tych robotach zatrudnionych jest wielu Polaków. Ci znają się dobrze z żołnierzami i oficerami. Potrafią pomóc przy zakupie broni dla powstańców.
Aleks długo wpatrywał się w oczy zakonnika. Były szczere i wyrażały zdecydowanie. Na koniec uścisnął mu rękę i poklepał po ramieniu. Braciszek sprawił na nim dobre wrażenie. Był śmiały, bystry i mógł oddać w przyszłości nieocenione usługi jako informator, będąc pomocą przy negocjacjach i targach o cenę broni. Zakonnika nikt nie pyta, gdzie idzie i po co.
- Mówiłem, że się panu naczelnikowi spodoba . - sapnął proboszcz z zadowoleniem. Rzucił okiem na zegar i dodał :- Nie chcę być niegościnny, ale już świta. Chłopi wcześnie wstają. Jedźcie z Bogiem, modlę się za was i za ojczyznę. Panie naczelniku, tu są dwie buteleczki tej nalewki, którą pan tak lubi. A tu balsam kapucyński, pomocny na wszelkie bóle.
Nina postanowiła odwieźć męża i Tadeusza pod sam las. Następne spotkanie wyznaczyli sobie w Zameczku, dokąd Aleks miał przywieźć dokumenty dla niej. Pożegnawszy się z proboszczem, wsiedli do karety. Braciszek Benon nie przyjął zaproszenia do powozu, tylko wskoczył na kozioł obok Maćka. Ruszyli, zanurzając się w białych oparach mgielnych, podnoszących się z ziemi przed wschodem słońca.
Tym razem Nina nie miała czasu, by przeżywać kolejne rozstanie z mężem, bo biedna Zosia dostała spazmów i mdlała, objąwszy Tadeusza za szyję. Blady i zdenerwowany, delikatnie zdjął jej ręce oplatające go kurczowym uściskiem, posadził żonę na kanapce i prosił, żeby się uspokoiła. Nina zaczęła ją trzeźwić solami. Widziała przez okno, jak Aleks lekko i z gracją wskoczył na wierzchowca. Siekielski wziął na swego konia braciszka i jeźdźcy zniknęli, kryjąc się w bezpiecznym gąszczu boru. W zapadłej ciszy, słychać było tylko spazmatyczny szloch Zosi.
Nowożeńcy zjawili się w Makowie dopiero po kilku dniach. Przybyli wieczorem, tak widocznie zakochani, szczęśliwi i zapatrzeni w siebie, że Nina przez moment doznała uczucia zazdrości. Emilka zupełnie straciła swoją chłodną rezerwę. Obserwująca ją Mira wyraziła zdanie, że młoda mężatka widzi oczami za Jasiem, jak kot za śmietanką. Pani Salomea wprost nie mogła nacieszyć się ich szczęściem, obiecując sobie prędko zostać babcią. Z Sarnik przyjechali wujostwo Borutyńscy, zaproszeni przez Ninę. Wprawdzie wuj Ksawery nie zmienił swojej opinii o celowości powstania, lecz mimo to, uścisnął Jasia z prawdziwym wzruszeniem.
- No, chłopcze, a postarajcie się, żebym nie czekał długo na małego Borutyńskiego. - rzekł mu na powitanie. - Ty jesteś ostatni z tej wyższej gałęzi rodu i w tobie cała nadzieja. Po mojej śmierci, ty będziesz głową rodziny. Marzyliśmy z Marychną wyprawić ci huczne wesele, ale nierozwaga zawiodła cię do powstania i bawicie się z Moskalami, jak mysz z tygrysem. Nie daj Boże, żeby moje oczy patrzyły na to, co tu się będzie działo, kiedy ta ruchawka upadnie.
Jaś skrzywił się, a wuj Ksawery zauważywszy jego minę, uścisnął go ponownie.
- Wybacz staremu uparciuchowi. - pochylił się i szepnął mu do ucha : - A jakby wam czegoś w obozie zabrakło, to mi powiedz.
- Dziękuję wujowi. - Jaś z szacunkiem ucałował go w ramię.
Emilka dostała od ciotki Marii w prezencie ślubnym sznur ślicznych różowych pereł, a od wuja, błam soboli na futrzaną pelerynkę. Borutyńscy bardzo ją lubili i jeszcze przed ślubem obsypali prezentami. Te rodzinne serdeczności napełniły serce Niny goryczą i smutkiem. Nie mogła zrozumieć, dlaczego w domu wujostwa spotykały ją same przykrości, chociaż była gotowa odpłacić im miłością za miłość. Doznany w dzieciństwie zawód, złamał jej serce, kładąc się cieniem na całe życie. Co prawda, ostatnio wujostwo okazywali jej życzliwość, interesując się jej przyszłym macierzyństwem, ale podejrzewała, że byli zawiedzeni dowiedziawszy się, iż Aleks doczeka się nareszcie potomka. W razie jego bezdzietności, połowę majętności dziedziczyłaby po nim Binia.
Siedziała taka zamyślona, że podskoczyła, kiedy Jaś pochylił się nad nią.
- Kotku, jak ty się czujesz? - zadał jej pytanie, ujmując ją za rękę i odruchowo sprawdzając tętno.
- Dobrze. A dlaczego pytasz? - zamrugała zdumiona.
- Bo wyglądałaś jakoś dziwnie.
- Zamyśliłam się tylko. Misiu, poproszę Alka, żeby pozwolił ci jeszcze jakiś czas pozostać z żoną.
- Nie będziesz miała okazji, bo jutro jadę do leśnego obozu. Małżeństwo to moja prywatna sprawa. Moje miejsce jest na Łysej Polanie. Jestem żołnierzem i lekarzem, a w obozie czekają na mnie chorzy.
- Jesteś święty, Jasiu. - objęła go za szyję i ucałowała.- Bardzo cię kocham, braciszku.
- Nie, jestem tylko szczęśliwym człowiekiem i tobie to zawdzięczam. - błysnął w uśmiechu zębami. - Pamiętaj, masz w podróży bardzo na siebie uważać. Twoje zdrowie, to bezcenny skarb dla męża i wszystkich, którzy cię kochają. Jakie to musi być cudowne uczucie, oczekiwać dziecka!
- O, zachwycające! - oznajmiła to tak dwuznacznym tonem, że Jaś spojrzał na nią i ze śmiechem potargał ją za ucho.
Następnego dnia otrzymała list ze Świerszczyn. Na kilku stronicach zapisanych drobnym maczkiem, Binia donosiła, że po urodzeniu syna czuje się znakomicie i z największą radością przyjedzie na spotkanie do Krakowa. Edward, mający dobre układy z pruskimi urzędnikami, już postarał się dla niej o paszport, a nawet znalazł na wsi dobrą mamkę dla maleńkiego Olesia, żeby żona mogła podróżować, spokojna o zdrowie niemowlęcia.
"Błagam Cię, Siostrzyczko, - pisała Binia pod koniec listu - nie wygadaj się przypadkiem przed Mamcią o naszym spotkaniu, bo z pewnością uparłaby się towarzyszyć Ci w podróży. Bardzo tęsknię za Rodzicami i w czerwcu wybieram się do Sarnik, ale w Krakowie pragnę być tylko z Tobą! Mamy sobie tak wiele do powiedzenia, prawda? Przy Mamci nie mogłybyśmy rozmawiać swobodnie. Dzieciaki - na psa urok - chowają się zdrowo, a ja nie mogę się doczekać chwili, kiedy będę mogła Ciebie zobaczyć i ucałować. Ninko, miałaś z tym Krakowem wspaniały pomysł. Na jakiś czas oderwę się od Edwarda i jego małżeńskich karesów. Boże, co to za ulga, nie widzieć jego figury, podążającej krok w krok za mną, jak cień uparty i natrętny! Zamów dla nas wygodne pokoje w jakimś porządnym hotelu. Edward, z właściwą mu, nieznośną pedanterią obliczył, że powinnam być w Krakowie około 20 marca. Nie biorę karety i odbędę podróż koleją żelazną! Podobno szybciej będę na miejscu."
Nina zatańczyła z radości po pokoju i jeszcze tego samego dnia, konny posłaniec pojechał z depeszą do Suchedniowa. Zarezerwowała telegraficznie w hotelu "Pod Różą" dwa apartamenty, pokoje dla służby i stajnię dla koni, od 19 marca na czas nieokreślony. O tym krakowskim hotelu usłyszała od pani wojewodziny, zatrzymującej się w nim za każdym pobytem w Galicji. Miała nadzieję, że kupno broni oraz amunicji zajmie jej najwyżej dwa, trzy tygodnie i jeszcze przed porodem zdąży powrócić do domu.
Pani wojewodzina, swoim zwyczajem, wtrącała się do wszystkiego, radząc wybrać najwykwintniejsze stroje i wielkie kufry, jakie zwykły mieć z sobą damy, udające się do kurortów. W powrotnej drodze miały służyć jako schowki na amunicję.
- Tylko nie zapomnij o wyprawce dla dziecka! - pouczała ją stara dama. - Ubranka dziecięce powinny leżeć na samym wierzchu. Austriaccy celnicy to ludzie dobrze wychowani i widok maciupeńkich koszulek i kaftaniczków z pewnością zrobi na nich odpowiednie wrażenie.
- Ciekawe, czy celnicy rosyjscy będą równie wzruszeni. - wtrąciła z powątpiewaniem Nina. - Tylko proszę, niechże ciotunia nie wygada się przypadkiem przed Alkiem, po co jadę do Krakowa, bo popędzi za mną i zawróci mnie z drogi.
Wojewodzina spojrzała na nią z obrażoną miną.
- Już ty mnie nie pouczaj! - oświadczyła wyniośle. - Oczywiście, że zachowam sekret. Ostatecznie to był mój pomysł, którego teraz zaczynam żałować. Może jednak nie powinnaś jechać? Sytuacja się wyklarowała, bo braciszek Benon również jedzie do Krakowa i może sam wszystko załatwić. Jakby, nie daj Boże, przydarzyła ci się jakaś zła przygoda, Oleś nigdy by mi tego nie wybaczył.
- Nie musiałby o tym wiedzieć! - Nina ze złością przygryzła usta.- Owszem, braciszek może załatwić kupno broni, lecz w habicie jej nie przewiezie. - stwierdziła z irytacją. Pomyślała, że tylko tego brakuje, żeby stara dama pozbawiła ją cudownej okazji spotkania Bini.
Wojewodzina spod oka przypatrywała się jej bladej, wychudłej w ostatnich czasach twarzy, podkrążonym oczom i coraz dotkliwiej czuła wyrzuty sumienia, potęgujące się w miarę zbliżania się czasu wyjazdu.
- No cóż, jedź, jak tak bardzo chcesz. Na szczęście bitwy toczą się teraz aż w olkuskim. Mój poczciwy Aaron mówił mi, że spłonął zamek na Pieskowej Skale. Na kiedy umówiłaś się z Olesiem?
- Zobaczymy się w Zameczku, jak tylko załatwi mi dokumenty.
- Ja także przyjadę do Zameczku. Przywiozę ci pieniądze, listy zastawne i klejnoty, na wypadek, gdyby zabrakło ci gotówki. - wojewodzina zamilkła zamyślona i dopiero po jakimś czasie zapytała : - To kiedy zamierzasz wyjechać?
- Jeszcze tej samej nocy, po spotkaniu w Zameczku. Nie warto zwlekać. Boję się, żeby kolumny rosyjskie nie odcięły mnie od granicy.
Najwyraźniej powiedziała to w złą godzinę, bo niespodziewane wydarzenia przyniosły radykalne zmiany w układzie sił obu walczących stron i wstrząsnęły strukturami Tymczasowego Rządu Narodowego. Ale o tym nikt jeszcze nie wiedział.
Codziennie, niezależnie od tego, ile zajęć na nią czekało, Nina zawsze znajdowała czas, by odwiedzić swoją Mignon. Tego dnia po powrocie do domu, zaaferowany Paweł zawiadomił ją, że jakiś ksiądz koniecznie chce rozmawiać z jaśnie panią hrabiną. Nawet nie zdejmując kaptura i peleryny weszła do salonu i z radością zobaczyła braciszka Benona, swobodnie siedzącego na fotelu. Przywitawszy się, zakonnik oznajmił, że przywiózł oczekiwane dokumenty: paszporty i przepustki. Nie były nawet podrabiane, bo agenci Rządu powstańczego wykradali oryginalne druki in blanco z carskich urzędów. Wystarczyło jedynie druki wypełnić i opieczętować. Same pieczęcie powstańcy podrabiali po mistrzowsku. Wręczywszy jej dokumenty, braciszek powiedział, że pan naczelnik nazajutrz o zmroku, przybędzie do Zameczku. Zakonnik jechał jeszcze do Lipieńca, powiadomić wojewodzinę i śpieszył się bardzo. Zaledwie Nina uprosiła go, aby poczekał aż napisze list do męża i w tym czasie coś przekąsił. Biedaczysko był taki chudy, że każda szanująca się pani domu, uważała za punkt honoru, nakarmić go i uratować od śmierci głodowej.
Po jego odjeździe, Nina poleciła Ulisi wyciągnąć największe kufry podróżne i osobiście przeglądnęła swoją garderobę, wybierając najelegantsze stroje i piękną bieliznę. Jaga zajęta była w kredensie rozmową z panią ochmistrzynią, o metodzie tuczenia drobiu. Przypomniawszy sobie, że miała spytać Ninę, ile osób przyjedzie na niedzielny obiad, weszła do sypialni i zaniemówiła na widok stosów sukien i okryć rozrzuconych na krzesłach, fotelach i kanapkach. Przez uchylone drzwi do garderoby, dostrzegła kilka wielkich kufrów.
 - Nino, wybierasz się gdzieś? - zadała pytanie zdławionym głosem.
- Owszem, jadę do Krakowa. - odpowiedziała spokojnie Nina, oglądając suknię podaną jej przez pokojówkę. - Nie, Ulisiu, ta sukienka nie nadaje się, bo jest za skromna. - rzekła, odkładając toaletę na bok.
- Nino, pozwól na momencik. - Jaga pierwsza weszła do buduaru i starannie zamknęła drzwi, nie chcąc awanturować się przy służbie. Była bardzo blada, drżały jej ręce, a po policzku spłynęła duża łza. - Wyjeżdżasz, tymczasem ja nic o tym nie wiem? - zawołała podniesionym głosem. - Uznałaś widocznie, że jako pani hrabina nie potrzebujesz już liczyć się z moim zdaniem. Kim ja właściwie dla ciebie jestem? Służącą?
Kłótnia była ostatnią rzeczą, jakiej Nina sobie życzyła. Wcześniej nie wtajemniczała niani w swoje sekrety, obawiając się, że Jaga sprzeciwi się i nie pozwoli jej jechać. Takie, trochę despotyczne zachowanie, było typowe dla niani, wobec tego Nina postanowiła postawić ją przed faktem dokonanym.
- Wiesz o tym, że jesteś dla mnie jak rodzona matka. Kocham cię i szanuję. Ale mój czas się zbliża. W ostatnim okresie nie czułam się zbyt dobrze i Jaś polecił mi znakomitego specjalistę chorób kobiecych w Krakowie.
Jaga ujęła się pod boki i przyglądała się wychowance z podejrzliwą miną.
- Źle się czujesz? I w takim stanie zamierzasz podróżować do Galicji? Wyglądasz jak trzy ćwierci do śmierci, więc postanowiłaś przejechać się na drugą stronę Wisły? Nigdy na to nie pozwolę! Osobiście powiadomię pana hrabiego i panią wojewodzinę, że masz zamiar się zamordować. Nie pojedziesz!
Nina energicznie zrzuciła z krzesła stos odzieży na posadzkę, usiadła i spokojnie wysłuchała histerycznie wypowiadanych słów Jagi.
- Nianiu, Alek i pani wojewodzina wiedzą o mojej podróży. - tłumaczyła z anielską cierpliwością.
- Jak to? Jesteś prawie w siódmym miesiącu ciąży i pan zgodził się, żebyś odbyła tak daleką podróż ? W takim razie chyba oszalał!
- Nianiu, mówisz o moim mężu! - upomniała ją Nina, ściągając brwi.
- A cóż to za mąż, który posyła żonę na zgubę? To ja ciebie wychowałam i nie dopuszczę, żebyś straciła dziecko i życie.
Jaga opadła na najbliższe krzesło i zasłoniwszy twarz dłońmi, zalała się łzami. Ale Nina znała ją doskonale i wiedziała, że niania przez palce obserwuje, czy jej płacz zrobił na wychowance odpowiednie wrażenie.
- Okłamujesz mnie! - szlochała Jaga żałośnie. - Przecież wiem, że nawet końmi nikt nie zdoła wyciągnąć cię do lekarza. Co ty przede mną ukrywasz? Jesteś chuda jak patyk i nie dojedziesz do tego Krakowa żywa. Nina, ja się nie zgadzam. O Jezu, boję się, że już nigdy ciebie nie zobaczę!..
Nina przysiadła przy niej, oderwała jej dłonie od twarzy i obie ucałowała.
- Nie płacz, mateczko. Nie stanie mi się krzywda, bo ty będziesz czuwać nade mną. Nie pozwoliłaś mi dokończyć zdania. Chciałam ci powiedzieć, że nie jadę sama. Zabieram ciebie i Mirunię. No, masz jeszcze powód do rozpaczy?
- To dlaczego wcześniej mi tego nie powiedziałaś? Nie musiałabym się denerwować. - rzekła Jaga zupełnie normalnym głosem i otarła wilgotne policzki.
- Bałam się, że będziesz na mnie krzyczeć. - szepnęła Nina, przybierając pokorną minkę. - Wiesz, że się ciebie boję...
- Aha, jak kot myszy! - mruknęła Jaga ironicznie i raz jeszcze się jej przyjrzała. Sprawa wydała się niani od początku podejrzana i nie wierzyła, żeby Ninie chodziło jedynie o poradę lekarską. - Dziecko, lepiej powiedz mi całą prawdę. Po co wybierasz się do Krakowa?
Nina spojrzała na nią z uznaniem. Niani nie można było ocyganić, bo nieomylnie poznawała się na kłamstwie.
- Musimy coś przewieźć przez granicę. - wyznała.
- A co? - małe oczka Jagi zabłysły ciekawością. Była już wyraźnie zaintrygowana.
- Powiem ci, ale błagam, nie rób mi awantury. Ja tylko Alkowi powiedziałam, że muszę jechać do lekarza. Ale tak naprawdę, jedziemy zakupić w Galicji broń i amunicję i musimy przewieźć to przez granicę. Jego oddział jest niemal bezbronny, a na wiosnę z pewnością ruszy rosyjska ofensywa. Pani wojewodzina dała mi na ten cel pieniądze. No, teraz już wiesz, że ja po prostu muszę jechać! - zawołała i zacisnęła palce na poręczy krzesła, żeby Jaga nie zauważyła jak bardzo trzęsą się jej ręce.
"Moja słodka, odważna dziewczynka."- pomyślała Jaga z dumą i położyła dłoń na jej głowie.
- Niepotrzebnie kryłaś się przede mną z tym zamiarem. - powiedziała łagodnie. - Niegdyś też jeździłam z twoją mamusią po broń dla twego ojca.
- Nigdy mi o tym nie mówiłaś . - Nina patrzyła na nią z niedowierzaniem.
- Może nie było okazji? Twoja matka sprzedała wtedy swoje posagowe brylanty, żeby kupić karabiny, proch, ołów i szable. Byłyśmy aż w Toruniu, przymykając nocami pomiędzy pruskimi posterunkami. Jak widzisz, czasy niewiele się zmieniły.
- Moja ty, najukochańsza, jesteś prawdziwym skarbem! - wykrzyknęła Nina, obejmując ją i pokrywając twarz niani pocałunkami.
- No, no, tylko nie wyobrażaj sobie, że mnie ugłaszczesz. Mogę być nawet aniołem, ale potrafię zamienić ci życie w piekło, bo już mam powyżej uszu twoich kłamstw. Proszę mnie nie całować! Jestem zbyt zła na ciebie, żeby znosić twoje karesy. Dosyć, chodź, pomogę ci się spakować!
                                  -----------------------------------------------
Generał Langiewicz wyrastał na bohatera narodowego, kreowany przez prasę podziemną w czasie, kiedy nie było można pochwalić się jakimś znaczniejszym sukcesem militarnym. Generał był dobrym partyzantem i jednym z nielicznych dowódców, któremu udało się utrzymać duży oddział i walczyć ze zmiennym szczęściem. Jednakże brakowało mu w decydujących momentach talentu wodza. Ale potrafił zwrócić na siebie uwagę i nawet prasa zagraniczna wyrażała się o nim pochlebnie. Potyczki i stoczone walki, Langiewicz przedstawiał w raportach jako jedno pasmo zwycięstw. Stał się modny. Jego podobizny zdobiły wystawy
sklepowe w Galicji. Panie nosiły jego portrety w medalionach, jak relikwie.

gen. Marian Langiewicz
Hołdy społeczeństwa zawróciły Langiewiczowi w głowie. Jego popularność zwróciła również uwagę Dyrekcji Białych. Obawiano się tam powrotu Mierosławskiego, gdyż okazało się, że niefortunny dyktator wcale nie wyjechał do Francji, lecz przebywa w Krakowie i knuje intrygi, nie zamierzając rezygnować z władzy. W tej sytuacji Biali postanowili wziąć sprawę w swoje ręce. Intryga została uknuta w Krakowie w hotelu "Saskim". Uczestniczyli w niej przedstawiciele Białych z Krakowa, Lwowa, Poznania i Warszawy. Do odegrania głównej roli wyznaczono hrabiego Adama Grabowskiego - nędzną kreaturę, karciarza i utracjusza. Miał przedstawić się generałowi jako delegat Rządu Tymczasowego Narodowego. W tym czasie Langiewicz przebywał w Goszczy, odpoczywając po trudach stoczonych bitew pod Pieskową Skałą i pod Skałą, gdzie poległ lejtnant Andrzej Potiebnia, sprawca zamachu na Lüdersa.
Generał przyjął Grabowskiego uprzejmie. Wprawdzie zażądał od rzekomego przedstawiciela Rządu pełnomocnictw, lecz łatwo zadowolił się wymówką Grabowskiego, jakoby ten przez roztargnienie, pozostawił dokumenty w Krakowie. Spisek szyty był grubymi nićmi, ale Langiewicz uwierzył, bo chciał uwierzyć, podchodząc bezkrytycznie do komeraży5 Białych. W imieniu "Rządu", hrabia Grabowski ofiarował mu urząd dyktatora! Langiewicz po krótkim wahaniu nominację przyjął, ponieważ takie stanowisko i władza bardzo dogadzały jego wygórowanym ambicjom.
12 marca, nowo mianowany dyktator oznajmił, że został powołany rząd koalicyjny, przyjmując odtąd oficjalną nazwę Rządu Narodowego! Langiewicz był przekonany, że jego dyktaturę popiera Hotel Lambert, będący siedzibą książąt Czartoryskich, sprawujących na emigracji rząd dusz i zajadle zwalczający Mierosławskiego .W nowych władzach powstańczych, Biali posiadali miażdżącą przewagę, a o rewolucyjnym kierunku powstania nikt już nie wspominał. Dla prawowitego Rządu powstańczego w Warszawie, wiadomość o utworzeniu samozwańczych władz i powołaniu nowego dyktatora, była jak grom z jasnego nieba .Zanosiło się na straszliwy skandal. Aby nie dopuścić do konfrontacji sił i zachować twarz, należało przełknąć gorzką pigułkę i oficjalnie ogłosić Langiewicza dyktatorem, oddając w jego ręce władzę i wzywając naród do posłuszeństwa nowemu Rządowi.
Stefan Bobrowski dowiedział się o zmowie dopiero po kilku dniach i pojął, że władza bezprawnie przeszła w ręce Białych, od początku niechętnych idei powstania. Wstrząśnięty, miotał się w misternej sieci intryg, pomówień i zniewag. Jego czysta szlachetna natura, brzydziła się podobnymi metodami. Oburzony, napisał do Langiewicza ostry list, domagając się natychmiastowego odsunięcia intrygantów i wyjaśnienia, jaką rolę odegrał hrabia Grabowski. Z listem tym Bobrowski osobiście udał się do Krakowa, by z bliska przyjrzeć się sytuacji. Stanął tam 20 marca, ale chociaż bardzo się spieszył, przybył jednak za późno.
Stefan Bobrowski
Dyktatura Langiewicza upadła!
 Pospieszne wyniesienie generała, wywołało w społeczeństwie mieszane uczucia. W górach Świętokrzyskich generał nie cieszył się najlepszą opinią. Ziemiaństwo poczuło się urażone jego brutalną w formie odezwą, a chłopi mu nie ufali. Żołnierze z oddziałów Langiewicza, niekarni i zdemoralizowani brakiem ostrej dyscypliny, rabowali dwory i wsie, zachowując się niewiele lepiej, niż wzbudzający powszechną nienawiść kozacy. Krążyły plotki, że generał porozumiewa się z wielkim księciem Konstantym, proponując mu koronę polską, w zamian za uznanie przez Rosję niepodległości. Były to oczywiste brednie. W tym czasie Rosjanie gromadzili wielkie siły, żeby za jednym zamachem rozbić małą armię powstańczą i dostać dyktatora w swoje ręce. Czengiery próbujący zastąpić drogę powstańcom, został zmuszony od odwrotu. Czekał więc na posiłki, depcząc Polakom po piętach. Pod Chrobrzem, żołnierze Langiewicza zniszczyli piękny pałac margrabiego Wielopolskiego, po barbarzyńsku unicestwiając znajdujące się tam wspaniałe zbiory sztuki. Dyktator nie powstrzymał swoich podkomendnych.16 marca sytuacja zmieniła się na korzyść Rosjan. Nadeszły posiłki i armia rosyjska liczyła teraz około trzech tysięcy wojska oraz sześć armat. Pod Grochowiskami oba wojska stanęły oko w oko.
1Niobe - w mitologii greckiej królowa Teb. Obraziła boginię Latonę, chwaląc się swoimi dziećmi. Apollo i Artemida zemścili się za matkę i zabili srebrnymi strzałami 14 dzieci Niobe. Bogowie zamienili ją w skałę, z której płyną łzy.
W przenośni; uosobienie cierpiącej matki.
2Dolman - krótka kurtka zawieszona na sznurach na jednym ramieniu.
3Frater - brat
4 Laudetur...- Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
5komeraże - intrygi,machinacje,knowania.